• Deň Zeme v našej škole

          • Deň Zeme sme v našej škole venovali drevinám, ktorým sa venujeme počas celého školského roka v rámci školského projektu: Dreviny okolo nás.

            Najprv sme hlasovali za naj výtvarnú prácu v súťaži Ako vidím list, potom sme poznávali ihličnaté a listnaté dreviny, ktoré rastú v okolí školy a nakoniec sme zrealizovali rovesnícke vzdelávanie, v rámci ktorého žiaci 2.stupňa učili mladších žiakov o vybranom druhu dreviny. Svoje učenie doplnili aj vlastnoručne zhotovenými plagátmi.

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

          • Súťaž mladých záchranárov

          • Dňa 06.05.2024 sa naša škola zúčastnila súťaže, ktorú zorganizoval Slovenský Červený kríž, územný spolok Trebišov. Jej cieľom bolo preveriť si teoretické a praktické vedomosti týkajúce sa poskytovania prvej pomoci v teréne. Súťaže sa zúčastnilo 11 družstiev zo škôl okresu Trebišov. Naše družstvo v zložení: Vanesa Dzhalovyan, Nella Ferjová, Miroslava Farbarová, Patrícia Šalitrošová a Katarína Bystričanová získali 3.miesto.

            Blahoželáme!

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

          • Biologická olympiáda, kat.E – okresné kolo

          • Dňa 11.04.2024 sa v priestoroch CVČ Trebišov uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády, kategória E . Súťažilo sa v 3 odbornostiach: zoológia, botanika a geológia. V odbornosti botanika mala zastúpenie aj naša škola. Úlohou súťažiacich bolo naučiť sa slovenský a latinský názov 50 predpísaných rastlín rastúcich vo vode a v jej okolí, vzhľad, stavbu a životné nároky jednotlivých druhov. Samotná súťaž pozostávala z 2 častí – poznávačka 10 rastlín a teoretický test.

            Naša žiačka, Karina Zmyślona, dosiahla vynikajúci výsledok – obsadila 1. miesto a vybojovala si tým aj postup na krajské kolo.

            Blahoželáme a držíme palce!

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

          • Bačkovská dolina

          • Dňa 27.03.2024 sa žiaci 5. – 9.ročníka zúčastnili účelových cvičení v Bačkovskej doline.

            Žiaci počas prechodu chráneným územím plnili na stanovištiach praktické úlohy z odborných zložiek ÚC:

            Zdravotná príprava (Mgr. K. Siládiová)

            Riešenie mimoriadnych situácií (Mgr. J. Rohaľ)

            Pobyt a pohyb v prírode (Mgr. M. Soták).

            Žiaci sa zároveň venovali poznávaniu fauny a flóry na danom území (jarné lesné byliny, machy a paprade, obojživelníky, vtáky). 

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

        • Zápis do 1.ročníka
          • Zápis do 1.ročníka

          • Zápis detí do 1. ročníka Základnej školy, Školská 286, Vojčice pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční

            dňa 8. apríla 2024 (pondelok) v čase od 14:30 do 17:00 hodiny v budove základnej školy.

            Pokiaľ je to možné, zápisu sa zúčastňujú obidvaja zákonní zástupcovia spolu s dieťaťom.

            K zápisu do 1. ročníka je potrebné, aby zákonní zástupcovia priniesli:

            • platné občianske preukazy oboch rodičov,
            • rodný list dieťaťa. 

            Zápis je určený pre deti narodené od 1. septembra 2017 do 31. augusta 2018

            Povinná školská dochádzka sa začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku života a dosiahne školskú spôsobilosť.                                                        Zápisu do 1. ročníka sa musia zúčastniť aj deti, ktoré v školskom roku 2023/2024 pokračovali v predprimárnom vzdelávaní v MŠ, tzv. "mali odklad povinnej školskej dochádzky".

            Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu 2024 (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole, bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je uňho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

          • Učíme sa o vode

          • Keďže 22.marec je Svetový deň vody, počas celého týždňa sme sa na vyučovacích hodinách vo viacerých triedach venovali témam súvisiacim s vodou.

            Žiaci 1.stupňa sa učili o skupenstvách vody, o jej využití, čo by sa stalo, ak by jej bol nedostatok, hľadali slová súvisiace s vodou, vystrihli a vyfarbili si kvapku vody, rozprávali sa o  šetrení vodou a vytvorili si vlastné modely či plagáty kolobehu vody.

            Žiaci 2.stupňa čítali povesť Utopená grófka z michalovského kaštieľa, zisťovali názov rieky a diskutovali o nebezpečenstvách súvisiacich s vodou, pozorovali pod mikroskopom mikroorganizmy žijúce vo vode (porovnávali vodu z akvária s vodou z jazierka), zisťovali objem sklenených guľôčok podobne ako Archimedes ponáraním do vody, výtvarne spracovali svoju kvapku vody, diskutovali o tom, ako prebieha filtrácia vody v prírode,  zhotovili model filtra z plastovej fľaše, kamienkov, štrku a piesku a po jeho inštalácii v školskej záhrade ho aj vyskúšali.

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

          • Biologická olympiáda, kat. C (8. a 9.ročník)

          • Dňa 13.02.2024 sa v priestoroch CVČ v Trebišove uskutočnilo okresné kolo tejto súťaže. Tá pozostávala z teoretickej (test)a praktickej časti (práca s mikroskopom). Našu školu reprezentovali dvaja žiaci 9.ročníka, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky:

            Juraj Mikula – 1.miesto (úspešný riešiteľ, postup do krajského kola)

            Natália Gunárová – 3.miesto (úspešná riešiteľka)

            Juraj Mikula sa dňa 18.03.2024 zúčastnil aj krajského kola v Košiciach, kde sa medzi dvadsiatimi najúspešnejšími žiakmi Košického kraja nestratil a obsadil 12.miesto (úspešný riešiteľ).

            Obom žiakom srdečne blahoželáme!

            Mgr. Kvetoslava Siládiová

          • Krása nevídaná - rovesnícke vzdelávanie

          • Žiaci 5.A triedy pod vedením učiteľky Mgr. Gabriely Ficovej prichystali hodinu v žiackej knižnici pre žiakov prvého ročníka. Po predstavení bábkového divadielka, prváci získavali indície k nájdeniu ukrytého pokladu. Na záver prváci poďakovali piatakom za krásnu zážitkovú hodinu.

          • HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - školské kolo

          • Dňa 23.02.2024 nám žiaci prvého a druhého stupňa sprostredkovali krásny umelecký zážitok vďaka recitačnej súťaži HVIEZDOSLAVOV KUBÍN.

            Umiestnenie bolo nasledovné:

            I. kategória

            1. miesto – Ivana Ilošvayová

            2. miesto – Daniel Šefčík

            3. miesto – Emma Zoe Schmidt

             

            II. kategória

            1. miesto – Karina Zmyślona

            2. miesto – Fabián Kohút

            3. miesto – Rastislav Kozár

             

            III. kategória

            1. miesto – Natália Gunárová

            2. miesto – Juraj Mikula

            3. miesto – Jakub Dzhalovyan

            Recitátorom srdečne blahoželáme a našim reprezentantom v okresnom kole prajeme veľa úspechov.

            Mgr. Ivana Krišková

             

          • Preventívna prednáška: Šikanovanie, kyberšikanovanie

          • Spolupráca školy s políciou tvorí neoddeliteľnú súčasť výchovno–vzdelávacieho procesu školy. Preto sme oslovili Obvodné oddelenie Policajného zboru v Trebišove o sprostredkovanie prednášky pre našich žiakov. Preventívna prednáška sa uskutočnila dňa 11.12.2023 s   mjr. Ing. Irenou Hankoščákovou.

            Žiakom na 1. st. a 2. st. bola ponúknutá prednáška   na tému prevencia šikanovania.   Preventistka   sa  na 1. st.   zamerala na to,  čo je šikanovanie žiakov, ale aj učiteľov. Dôkladne bolo vysvetlené aj to, čím šikanovanie nie je: odmietnutie, nesúhlas, negatívna reakcia, neochota, vzájomné hádky a výmena názorov.   Na koho sa majú žiaci obrátiť, ak niečo také spozorujú.

            Žiaci 2. st. sa dozvedeli, že pod pojmom šikanovanie, kyberšikanovanie sa rozumie správanie žiaka alebo skupiny žiakov, ktorého úmyslom je: fyzické alebo psychické ublíženie, ohrozenie alebo zastrašovanie iného žiaka. Kým klasické šikanovanie sa väčšinou viaže na jeden priestor, napríklad na školu alebo zamestnanie, v prípade kyberšikanovania môže útoky prichádzať kedykoľvek a kdekoľvek - stačí, ak má človek mobilný telefón alebo je pripojený na internet. Obeť sa tak pred útokom nemôže nikam skryť, môže sa diať aj v čase, keď sa on sám nepohybuje na internete.  Ide spravidla o opakované útoky voči žiakovi (skupine žiakov), ktorý sa z rôznych dôvodov nevie brániť.  Vysvetlila im, ako rozpoznať varovné signály potenciálneho výskytu šikanovania a okamžite to nahlásiť a začať ju riešiť. Dôkladne  im aj  pani policajtka vysvetlila, čo šikanovanie nie je. Žiaci pochopili z prednášky aj to, že súčasťou šikanovania bývajú zväčša, aj účastníci alebo, aj aktéri, ľudia, ktorí sú aj svedkovia. Na ich označenie sa používajú najčastejšie slová ako: šikanujúci, alebo aj agresor je ten, čo niekomu šikanovaním ubližuje.

            Šikanovanie sa musí riešiť vždy. Nie je možné čakať, že obeť šikanovania si s ňou dokáže poradiť sama bez pomoci (rodičov, učiteľov, policajtov). Cieľom prednášky bolo rozpoznať šikanovanie, kyberšikanovanie a získané vedomosti využiť v reálnom živote. 

            Prevencia v oblasti bezpečia a slušného správania je veľmi potrebná a hlavne v dnešnej uponáhľanej a digitálnej dobe . Určite pomôže žiakom  správne sa zorientovať v rôznych životných situáciách.  

            Mgr. Lenka Antoliková