• Biologická olympiáda, kat.E – okresné kolo

• Dňa 11.04.2024 sa v priestoroch CVČ Trebišov uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády, kategória E . Súťažilo sa v 3 odbornostiach: zoológia, botanika a geológia. V odbornosti botanika mala zastúpenie aj naša škola. Úlohou súťažiacich bolo naučiť sa slovenský a latinský názov 50 predpísaných rastlín rastúcich vo vode a v jej okolí, vzhľad, stavbu a životné nároky jednotlivých druhov. Samotná súťaž pozostávala z 2 častí – poznávačka 10 rastlín a teoretický test.

Naša žiačka, Karina Zmyślona, dosiahla vynikajúci výsledok – obsadila 1. miesto a vybojovala si tým aj postup na krajské kolo.

Blahoželáme a držíme palce!

• Bačkovská dolina

• Dňa 27.03.2024 sa žiaci 5. – 9.ročníka zúčastnili účelových cvičení v Bačkovskej doline.

Žiaci počas prechodu chráneným územím plnili na stanovištiach praktické úlohy z odborných zložiek ÚC:

Zdravotná príprava (Mgr. K. Siládiová)

Riešenie mimoriadnych situácií (Mgr. J. Rohaľ)

Pobyt a pohyb v prírode (Mgr. M. Soták).

Žiaci sa zároveň venovali poznávaniu fauny a flóry na danom území (jarné lesné byliny, machy a paprade, obojživelníky, vtáky).

• Zápis do 1.ročníka

• Zápis detí do 1. ročníka Základnej školy, Školská 286, Vojčice pre školský rok 2024/2025 sa uskutoční

dňa 8. apríla 2024 (pondelok) v čase od 14:30 do 17:00 hodiny v budove základnej školy.

Pokiaľ je to možné, zápisu sa zúčastňujú obidvaja zákonní zástupcovia spolu s dieťaťom.

K zápisu do 1. ročníka je potrebné, aby zákonní zástupcovia priniesli:

• platné občianske preukazy oboch rodičov,
            • rodný list dieťaťa.

Zápis je určený pre deti narodené od 1. septembra 2017 do 31. augusta 2018

Povinná školská dochádzka sa začína začiatkom školského roka (1. septembra), ktorý nasleduje po dni, keď dieťa dovŕši šiesty rok veku života a dosiahne školskú spôsobilosť.                                                        Zápisu do 1. ročníka sa musia zúčastniť aj deti, ktoré v školskom roku 2023/2024 pokračovali v predprimárnom vzdelávaní v MŠ, tzv. "mali odklad povinnej školskej dochádzky".

Zákonný zástupca dieťaťa je povinný prihlásiť svoje dieťa, ktoré dovŕši šesť rokov veku k 31. augustu 2024 (vrátane) a má trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, na plnenie povinnej školskej dochádzky v základnej škole, bez ohľadu na to, či dieťa dosiahlo školskú spôsobilosť alebo nedosiahlo školskú spôsobilosť a je uňho predpoklad, že bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania.

• Učíme sa o vode

• Keďže 22.marec je Svetový deň vody, počas celého týždňa sme sa na vyučovacích hodinách vo viacerých triedach venovali témam súvisiacim s vodou.

Žiaci 1.stupňa sa učili o skupenstvách vody, o jej využití, čo by sa stalo, ak by jej bol nedostatok, hľadali slová súvisiace s vodou, vystrihli a vyfarbili si kvapku vody, rozprávali sa o  šetrení vodou a vytvorili si vlastné modely či plagáty kolobehu vody.

Žiaci 2.stupňa čítali povesť Utopená grófka z michalovského kaštieľa, zisťovali názov rieky a diskutovali o nebezpečenstvách súvisiacich s vodou, pozorovali pod mikroskopom mikroorganizmy žijúce vo vode (porovnávali vodu z akvária s vodou z jazierka), zisťovali objem sklenených guľôčok podobne ako Archimedes ponáraním do vody, výtvarne spracovali svoju kvapku vody, diskutovali o tom, ako prebieha filtrácia vody v prírode,  zhotovili model filtra z plastovej fľaše, kamienkov, štrku a piesku a po jeho inštalácii v školskej záhrade ho aj vyskúšali.