• Celoslovenské testovanie žiakov 9

Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníka ZŠ

Aký je cieľ Testovania 9?

• Porovnávať výkony žiakov v testoch - ranking.
          • Získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe zo ZŠ.
          • Výsledok žiaka slúži ako podklad na prijímacie skúšky na strednú školu.
          • Poskytnúť školám spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania.

Aké sú očakávané hodnoty testu?

NR-test (rozlišovací, porovnávací, test relatívneho výkonu):

• očakávaná priemerná úspešnosť je 50 - 60 %,
          • vyžaduje sa vysoká rozlišovacia sila položiek,
          • spoľahlivosť (reliabilita) testu, t. j. presnosť merania - aspoň 0,80.

Aký druh testu sa používa?

NR-test (rozlišovací, porovnávací, test relatívneho výkonu):

• rozdeľuje žiakov podľa úspešnosti,
          • výsledkom je usporiadanie žiakov do poradia,
          • najdôležitejšie je poradie žiakov,
          • používa sa v meraniach veľkého rozsahu na zhrňujúce a štandardizované testovanie (napr. na výstupe zo ZŠ, externá maturita),
          • nie je to bežný školský test (písomka, koncoročná previerka, zápočtový test a pod.).

Testovanie 9-2024

Riadny termín:

20. marec 2024 (streda) – matematika a slovenský jazyk a literatúra.

Testy z riadneho termínu T9 2024 sú zverejnené vždy v príslušný deň po skončení testovania najneskôr o 15.00 h. na stránke https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9

Kompletné kľúče správnych odpovedí k testom zverejníme do 29. 3. 2024.

Výsledky žiakov z T9 2024 v elektronickej podobe budú pre základné aj stredné školy (pre účely prijímacieho konania) sprístupnené najneskôr 19. apríla 2024 do 10.00 h. Výsledkové listy žiakov budú doručené všetkým školám elektronickou poštou do 10. mája 2024

Náhradný termín testovania sa uskutoční 04. a 05. apríla 2024 (štvrtok a piatok).

Testovanie 9-2023

Riadny termín:

22. marec 2023  (streda)

Náhradný termín testovania: 4. a 5. apríla 2023.

• Na testovaní sa zúčastnia žiaci 9. ročníka ZŠ, vrátane žiakov so ŠVVP, okrem žiakov vzdelávaných podľa vzdelávacích programov pre žiakov s mentálnym postihnutím.
          • Cieľom testovania je získať obraz o výkonoch žiakov na výstupe zo stupňa ISCED 2, porovnať ich výkony v testoch a poskytnúť školám spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania.
          • Testy z riadneho termínu T9 2023 budú zverejnené po skončení testovania najneskôr o 15.00h na stránke Testovanie 9-2023Kompletné kľúče správnych odpovedí k testom budú zverejnené do 30. 3. 2023.
          • Testovanie 9 zároveň slúži ako vstupné testovanie pre meranie pridanej hodnoty vo vzdelávaní na stredných školách.
          • Výsledky žiakov z T9 2023 v elektronickej podobe získajú základné aj stredné školy (pre účely prijímacieho konania) 21. apríla 2023, výsledkové listy žiakov budú doručené všetkým školám elektronickou poštou do 12. mája 2023.

Povolené pomôcky: kalkulačky, rysovacie pomôcky, modré alebo čierne guľôčkové pero

Zakázané pomôcky: mobilné telefóny, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.

Informácie o Testovaní 9-2023   sú zverejňované na: Testovanie 9-2023