• Obhájili sme medzinárodný certifikát

•  22.10.2009 Obhájili sme medzinárodný certifikát " Zelená škola"

Dňa 16.10.2009 sa v Michalovciach uskutočnilo slávnostné vyhodnotenie 4.ročníka programu Zelená škola. Z celkového počtu 91 škôl prešlo všetkými úskaliami certifikácie úspešne 84 škôl, medzi nimi aj ZŠ Vojčice. Získali sme tak oprávnenie nosiť titul Zelená škola a byť členom celosvetovej siete Eco-Schools už druhý rok. Zelená škola je medzinárodný certifikačný program, ktorého 4.ročník na Slovensku koordinovalo v školskom roku 2008/09 Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Zapojených bolo 91 materských, základných a stredných škôl. Certifikát a vlajku získali školy, ktoré realizovali množstvo praktických aktivít s cieľom ochrany a tvorby životného prostredia a splnili certifikačné podmienky.Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo viac ako 150 zástupcov škôl, miest, obcí a mimovládnych organizácií. Za našu školu sa slávnostnej certifikácie zúčastnil starosta obce, L.Bodnár, riaditeľ školy, Mgr.M.Dobranský, zástupkyňa riaditeľa školy, Mgr.B.Romanová a koordinátorka programu Zelená škola, Mgr.K.Siládiová. Nechýbal kultúrny program a sprievodné workshopy. V programe Zelená škola sa uplatňuje praktický postup siedmych krokov, vypracovaných podľa systému environmentálneho manažmentu ISO 14 001. Jedným z cieľov je znížiť vplyv školy na životné prostredie a dosiahnuť, aby sa škola stala iniciátorom pozitívnych zmien vo svojej komunite. Pri rozhodovaní o udelení certifikátu na konci školského roka sa zohľadňujú kvalitatívne aj kvantitatívne ukazovatele, pričom je kladený dôraz na participáciu žiakov, rozvoj ich samostatnosti a občianskej zodpovednosti. Škola, ktorá sa uchádza o titul by mala dať svojim žiakom možnosť získavať vedomosti učením sa zážitkom, tráviť viac času v prírode, naučiť sa ju vnímať a chrániť ju. Do programu Eco-Schools je globálne v súčasnosti zapojených vyše 27tisíc škôl zo 44 krajín.

Mgr.Kvetoslava Siládiová, koordinátorka programu Zelená škola