• Slávnostná certifikácia Zelených škôl

Dňa 20.10.2011 sa v priestoroch vládneho hotela Bôrik v Bratislave uskutočnila Slávnostná certifikácia Zelených škôl. Teší nás, že naša škola patrí medzi 70 škôl na Slovensku, ktoré sa môžu hrdiť titulom Zelená škola a už po štvrtýkrát sme získali tento medzinárodný certifikát, ktorý oceňuje aktivity žiakov i učiteľov v ochrane životného prostredia. Titul Zelená škola je značkou kvality environmentálneho vzdelávania na školách.

Podujatie sa uskutočnilo pod záštitou predsedníčky vlády SR Ivety Radičovej, ktorá osobne odovzdala zástupcom ocenených škôl certifikáty. Certifikácie sa za našu školu zúčastnili pán starosta Mgr.Vlastimil Kiral-Varga, Mgr.Božena Romanová – zástupkyňa riaditeľa ZŠ a Mgr.Kvetoslava Siládiová – koordinátorka programu Zelená škola.

„To, ako žijeme, je aj o tom, v akom prostredí žijeme a ako si ho vážime a ako si ho ctíme. Môžeme mať krásne Slovensko nielen vďaka tomu, čo mu nadelila príroda, ale najmä vďaka tomu, ako sa my voči prírode budeme správať.“ povedala predsedníčka vlády SR Iveta Radičová prítomným školám vo svojom príhovore.

Slávnostnej certifikácie sa zúčastnilo dvesto zástupcov škôl, miest a obcí, pre ktorých organizátori okrem odovzdávania certifikátov pripravili exkurziu na Zelenú školu na Turnianskej ulici, výstavy a kultúrny program.

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň 35-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku registrovaných 216 škôl. Zapojenie do programu Zelená škola odporúča Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR a uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP).

Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica v spolupráci s regionálnymi centrami. Národným garantom certifikácie je sieť organizácií Špirála. Podporovateľmi programu sú spoločnosti IKEA Bratislava (www.ikea.sk) a Východoslovenská energetika (www.vse.sk).

Príhovor Ivety Radičovej a fotografie si môžete pozrieť tu.

Foto – slávnostná certifikácia – viď fotoalbum „Slávnostná certifikácia 2011“

Mladý záhradkár

Dňa 14.10.2011 sa v Piešťanoch uskutočnilo národné kolo 5.ročníka vedomostnej súťaže Mladý záhradkár, ktorú organizuje Slovenský zväz záhradkárov. Okres Trebišov reprezentovali žiaci našej školy, ktorí dosiahli vynikajúce výsledky v konkurencii 71 žiakov:

1. kategória: Kristína Demková (7.A) – 4.miesto

Denis Bögöš (7.A) – 11.miesto

Denisa Iľková (7.A) – 13.miesto

1. kategória: Zdenka Doutnáčová (9.A) – 1.miesto

Katarína Bajusová (9.A) – 10.miesto

Katarína Mamczurová (9.A) – 11.miesto

Súťaž prebiehala v nádherných priestoroch Strednej odbornej školy záhradníckej v Piešťanoch. V areáli tejto školy sa nachádza botanická záhrada s mnohými vzácnymi druhmi drevín, rozárium, skleníky, kvetinové záhony, ovocný sad, vinohrad, školský internát či športový areál. Aj to sú dôvody, prečo školu navštevujú žiaci z celého Slovenska. My sme sa tam cítili veľmi dobre, dokonca nám vedenie školy venovalo sponzorský dar – 9 trvaliek do našej školskej záhrady, za čo im zo srdca ďakujeme.

viď fotoalbum - Mladý záhradkár